Celu partiju možete naći na:
http://tcec.chessdom.com/archive.php
(Season 1 Elite Match in Annotated games)
Ova partija je zaista jedna od poznatijih sa TCEC-a (uopšte), naročito široj publici. Osim što je Houdini ovu partiju odigrao izuzetno poziciono (u stilu vrhunskih igrača, šampiona), igra se prilično mogla pratiti od strane ljudi (bilo je jasno zašto se vuku određeni potezi, bar većina njih).
Verovatno je ovo još uvek bio nivo najboljih šahista kada su u punoj formi (i odigraju turnir ili meč na nivou od oko 3000 Elo), tj. u nivou najboljih partija najboljih ... Kao što je komentator partije (na gore datom linku), po tituli FM, rekao: nije toliko nadljudski, koliko za takvu igru (sa 2 pa kasnije 3 pešaka manje bez neposredne dobitne kombinacije, znači "samo" boljom pozicijom, i to bez kraljica na tabli) trebaju nadljudski živci.
Rubka je igrala na nivou (jakog) velemajstora (ali uz vidni "grabež" pešaka), uz par grešaka (ljudski je (i) grešiti), tako da je ličilo na onaj tip pozicionih "besmrtnih" partija, bez žrtava figura (doduše jeste bilo pešaka).
Sve u svemu, zaista zanimljiva partija. Što se mene lično tiče, šire je u kategoriji omiljenih, mada ne i TOP 10 ili tako nešto (Komodo, Houdini i Stockfish su kasnije (novije verzije) odigrali još lepše i mnooogooo komplikovanije (da čovek samo može da im se divi); neke od njih sam i ja "proizveo" na kućnom PC-u).
U OVOM TEKSTU ĆU POKAZATI KAKO SU NOVIJI SOFTVERI SUPERIORNI U ODNOSU NA TADA NAJJAČE (6 GODINA NIJE MALO), TOLIKO DA JE RAZLIKA (ZAISTA) NEKIH 300-400 ELO (KOLIKO OTPRILIKE PROCENJUJU I RAZNE REJTING LISTE SOFTVERA).
Taman smo stigli dotle da iole jači kućni PC (4 ili više jezgara, više od 3 GHz) postiže nekih 400-600* Elo više od najjačih igrača današnjice (u istoriji, šire gledano). Savršeni šah je (zaista) blizu. I to bez TB32 ... ali o tome drugi put.
*u zavisnosti od vremenskih kontrola
Idemo na partiju.
Prvih 10 poteza nisu igrale mašine. Pozicija je bila:
Odavde su nastavile mašine:
(na linku imate komentare autora FM Dennis-a Monokroussos-a)
11. d4 Qxe2+ 12. Ke2 e5 13. dxe5 Nxe5 14. Nxh7 Bg7 15. Ng5
Odavde postaje zanimljivo i od sad pa nadalje sam analizirao uz pomoć novijih besplatnih softvera (SF8 i K9).
Moram da naglasim da je analiza bila na 10s i Intel i5 procesoru, dok je sama partija (svojevremeno) igrana na Intel i7 (tadašnjem, približno iste snage, tj. neznato jačem) ALI uz duže vremenske kontrole (pune velemajstorske*, što znači da je za neke poteze korišćeno i više minuta).
* čak i nešto više, bilo je 150 min. + 30 s po svakom odrigranom potezu.
15. ... Bd7
Tada je ovo bila novina. Houdini je odigrao ovaj dobar razvojni potez. Nije teško uočiti njegovu vrednost. Završava razvoj (praktično svih lakih figura) i otvara c liniju za topa na a8. Ipak, ovo je tek optimalan potez (ništa naročito).
Isti potez biraju Komodo i Stockfish ("u sekundi" tj. u par sekundi).
16. Na3 Nd3 (!)
Skakač je jak na ovom polju ali ga nije dobro ni uzeti. No teško da je ovo izuzetan potez (prosto se nameće). Ipak, jeste optimalan.
Šta dalje?
SF kaže 17. h4 dok se Komodo 9.02 (doduše na 10x kraćem vremenu) slaže sa Rybka-om 4.0 i kaže da se ovaj skakač treba likvidirati.
Stockfish posle 17. Bxd3 daje prednost crnom od oko 0,19 (sa +0.11 na -0.08) što zapravo znači da je ovo (ipak) nano ili mikro greška (nano or micro blunder).
Makar na nivou Elo 3000+.
Ipak, preterani su (humani) komentari tipa "ovo još nije odlučujuća greška" jer NIJE NI BLIZU.
17. Bxd3 (?!) cxd3 18. Kxe3 Na4
Beli je dva pešaka jači ali mu se kralj zaglavio blizu centra i uz lošije raspoređene figure ima "neugodnu" poziciju (kako to komentatori (jaki šahisti) kažu). Očigledno je da crni ima punu kompenzaciju ... skoro da nema magije ...
Ipak, ne deluje da beli može više od izjednačenja. Softveri čak kažu da je pozicija (praktično i prilično) izjednačena ("beton remi"). Ipak, ovo je jedna od onih koje su veoma osetljive, tako da obe strane mogu uprskati ali naročito beli.
Iako na tabli nema kraljica, dovoljno je figura da je "king safety" (sigurnost kralja) u ovoj poziciji ugrožena.
19. f3 (?!)
Beli je (po Stockfish-u) imao makar dva bolja poteza:
19. Ke2 i 19. Nf3!
(praktično ista ideja, samo je Nf3 preciznije, bolji redosled poteza)
Nakon 19. ... a5 sledi 20. Nd4! (skakač ide na bolju poziciju od e4).
Posle ovoga pozicija je potpuno izjednačena, crni ne da ne može dobiti nego je skoro i forsirani remi (možete i sami proveriti).
Tako da je ovo još jedna nano do mikro greška ...
Ipak, zahvaljujući varijanti Komodo-a (uz g4!) ovo je maksimalno microblunder i svakako nije odlučujuće za gubitak partije.
Loša strana poteza je (očigledno) oduzeto polje za skakača (koje je verovatno najbolje). Dobra strana što oslobađa f2 za kralja ili skakača kao i što (donekle i privremeno) ograničava crnog belopoljnog lovca. Potpora za skakača na e4 je samo iluzija (kao što će dalji tok partije pokazati).
Uzgred (Btw), potez Nf3 dokazuje uzaludnost uzimanja pešaka na h7. Za to je potrošeno 4 poteza (da bi se skakač opet vratio na f3) i crnom data otvorena h linija. Doduše, skakač na g5 je donekle ometao razvoj crnog, ali u najboljem slučaju beli nije ništa postigao (ako već nije izgubio).
19. ... a5 (!)
"Very nice, simple chess" kako kaže g. Dennis.
Ovo igra i Stockfish (8 i 9 dev.). Agresivno i lako za praćenje.
Ipak, dolazilo jeu obzir (i jednako je dobro) i 19. ... Rc8 što bira K 9.02;
ideja je ista (b5 uz a5 i nakon toga b4), samo uz stratešku pripremu.
19. ... a5 može biti bolji potez u smislu da je sada belom lakše da napravi grešku, inače, objektivno, nije potez "ekstra klase" (zato je oznaka poteza (!) u zagradi).
ODAVDE POSTAJE ZANIMLJIVO!!
Beli ima dva pešaka ali crni ima punu kompenzaciju. Pozicija je približno izjednačena ali je osetljiva (naročito za belog). U sledećih nekoliko poteza se partija "lomi" (prelama).
Po Stockfish-u (SF8) ovde je najbolje:
20. Nc2 (!)
što dovodi do potpunog izjednačenja (ili bolje reći, održava isto).
Veoma jednostavno i zato i verovatno i najbolje.
Varijanta je: 20. Nc2 b5 21. h4 Rc8 22. a3
i sada ako 22. ... f6 sledi: 23. Ne4 f5 24. Ng5 (ili Nf2) i crni ne može bitnije pojačati poziciju (damino krilo belog je o.k. kralj nije neposredno ugrožen, vraćanjem materijala beli može lako držati poziciju). Uostalom (makar na kratkoj vremenskoj kontroli) sada je 0.00/d29
Po Komodo-u (K9), ovde ide:
20. g4 (!)
Zanimljiv potez (iako K9 daje malu prednost crnom posle njega, -0.14)
Proračunata varijanta je:
20. ... Rc8 21. Ne4 b5 22. h4 b4 23. Nb1 f5 24. gxf5 Bxf5 25. Ke2 itd.
Čak i SF ne može da obori ovaj potez iako daje malo veću prednost crnog (no, ipak simboličnu: -0,25); doduše uz nešto drugačiju "ideju" (proračun), nakon 20. ... b5 ide Nc2.
Zanimljivo da nije posebno opasno za belog ni:
20. Ke3
(uz ... b5, g4 Rc8, b4 h4, Nc2 bxc3, b3)
iako prednost crnog progresivno raste iz poteza u potez ... no ostaje na oko -0,50 što jeste za nastavak igre na pobedu ali sa malim šansama.
Kako god, Rybka igra:
20. Ne4?
Ko bi rekao da jedan ovako "normalan" potez može biti (ne tako mala) greška?
Aktivna igra se Ribki ("ribici") obija o glavu.
Možda je ocena poteza ?! primerenija (za velemajstorsku partiju, svakako) ali na ovako visokom nivou ovo je već mini greška i zaslužuje "znak pitanja".
Zanimljivo da osim R4 ni H1.5a, pa čak i K9 ne ocenuju ovaj potez previše lošim (cca. 0.2 lošija pozicija, ili manje pa je po njima tek ?! tj. sumnjiv potez).
Čak se i komentator partije ne obazire previše na njega, ali tu počinje poraz belog! SF ocenjuje da ovaj potez (ovo uzmite uslovno, naravno) daje crnom prednost od oko 0.4 (više od tempa, po softverima obično 0.25 u odnosu na "humanih" 0.33; naravno tempo može da vredi i celu partiju ali ovde je uzeta njegova "knjigovodstvena vrednost").
20. ... f5 (naravno) 21. Nf2?! (bolje je 21. Ng5) b4
Druga kritična pozicija
Crni je u ofanzivi i već ima lepu prednost. Belom je teško dati dobar savet.
Po SF-u i Komodo-u je već oko -0,70 (makar na cca. (approx.) 50M noda).
Na kratkim vremenskim kontrolama (on short TC) SF8:
22. b3 ... uz 22. ... Nxc3 23. Bb2 b4 24. Nc4 (makar već bilo -0.85/27)
Komodo 9.02 ima isti predlog!
U pratiji je nastavljeno:
22. Nc2?
Čovek pa makar i jak igrač (i uz pomoć tadašnjih softvera) teško može da uoči da je ovo novi loš potez. Doduše (jako pohvalno) primećuje da je situacija kritična.
Zanimljivo da je SF ovaj potez predlagao pre dva poteza ali je sad daleko slabiji.
Po K9 ovo je tek ?! (microblunder) ali SF nedvosmileno kaže da je pad u poziciji belog nakon sledećeg poteza crnog čak i veći nego za 20. Ne4 (cca. 0.5).
Već je -1.27 i pitanje je da li je ovo poslednji potez koji (još) ne gubi ili je već priči kraj.
22. ... b4(!)
Naravno, no skoro da je forsirano (nametnutno). Ovo igraju i moderne mašine, a pre 6 godina je izazivalo divljenje. Potez je optimalan ali ništa posebno. Možda i zaslužuje znak uzvika, ali je više ljudska procena zbog toga što se ovim (u varijanti koja je igrana) žrtvuje i treći pešak!
23. cxb4?(?)
Ovo igra i K9 (uz oko 50M noda), ali već K10 ne. Naravno, ni SF8.
Obe (jače) mašine predlažu: 23. c4! kao poslednju šansu da se "čupa" remi.
K10: 23. c4 Bxb2 24. Bxb2 Nxb2+ 25. Ke2 (-1,32/24)
SF8: 23. c4 Kf7! (-1.25/24)
SF-ova (SF8) varijanta sa 24. h4 je jako komplikovana ali najverovatnije gubi,
ali zato SF9 dev. smatra da je žrtva kvaliteta sa:
24. b3!?
izgledna po pitanju spašavanja partije :
24. ... Bxa1 25. Nxa1 Nc5+ 26. Ke2 a4 (-0,97/27) uz:
Bd2(!) Rhc8, Rc1 Be6, Ke3(!) axb3, Nxb3
Očigledno je 23. cxb4 slab potez a drugi znak pitanja dobija jer je potrebno više vremena i novijim mašinama da uoče da ovaj potez (direktno) gubi.
23. ... Ke7!
Ovaj potez je hvaljen i prikazivan kao primer izuzetne pozicione igre. Čak i kao prelomni trenutak kada su mašine počele da igraju (visoko) "strateške" poteze, a ne samo da pobeđuju "na mišiće" (taktičku superiornost).
Ipak, ovo je tek "the second best" (drugi najbolji) potez!
Ko bi rekao? Zar ne?
Čak ga i K9 na 10s (i5) odigrava, pa i K10 uz ocenu pozicije od (samo) -0,94/22.
K10 na samo malo više vremena (15s za potez; posle 12s promenjeno Ke7 u Re8) menja odluku i nalazi da je bolje:
23. ... Rc8! (-1,05/24)
no još (uvek) ne vidi "šta se iza brda valja" (tj. ne nalazi dobitnu varijantu).
Verovatno bi bilo potrebno (bar) nekih 20-tak sekundi za tako nešto.
Ovde moram pohvaliti FM Dennis-a koji (uz pohvale potezu) navodi da je i 23. ... Rc8! dobijalo. BRAVO! (nisu ljudi za bacanje, nikad ne potcenjuj jakog igrača, čak i kada se o softverima radi).
I naravno, SF8, a naročito SF_17060619 (koji je poslužio za analizu prethodne pozicije) nedvosmisleno navode:
23. ... Rc8!!
kao pobednički potez (-2,21/22) iako je analiza urađena relativno "plitko" (na 22 polupoteza, tj. 11 poteza; za 10 sek. i nije moglo više).
Zašto ovo (tako brzo) dobija?
Zbog:
24. Nd4 axb4 (-2,85/24) 25. Nh3!? Rh4! (-3,07/23)
nakon čega sledi:
f4 e5, Nb3 Bc6, Rg1 exf4, Ke2 Nxb2, Bxb2 Bxb2, Rae1 Bb5+, Kf2+ Kf7
Pozicija je već ocenjena kao: (-4,35/28) što je samo po sebi više nego dokaz.
Materijalno je još uvek (kolika-tolika) materijalna ravnoteža (lovački par protiv para skakača), ali je aktivnost crnih figura u odnosu na bele tolika da je dobiti partiju (još samo) stvar tehnike. Kompjuteri to rešavaju osvajenjem kvaliteta (top i lovac protiv para skakača), uz pešaka na a2, te beli još samo može pružati dug otpor, na kraju mora da da jednog od skakača za pešaka na b4 i ostane sa topom manje (ili uz to ili bez toga dva skakača za topa, što je takođe lako dobiti, crni sa lovcem više uz jakog slobodnog pešaka na b4, lako dobija).
O.K. možda je ovo previše "mašinski" (previsok nivo za ljude).
23. ... Ke7 je svakako potez koji bi odigrali veliki šampioni (naročito stratezi) u punoj formi (Kasparov, Karpov, Fišer, Korčnoj (sa dovoljno vremena na satu), Carlsen (ali u partiji koja nije za tron, nego na turniru), Anand (iz najboljih dana), verovatno i stari šampioni (Kapablanka, Aljehin, Botvinik i Lasker).
Zato je opravdano hvaliti taj potez iako objektivno daje teorijske šanse belom da se (čak) izvuče!!
24. axb5? (ovo već gubi, jače je: 24. Ke3! gde je -1,10/24 po SF-u)
Ovo je već grabež pešaka (trenutno beli ima čak 4 pešaka više, no to je trenutno, ostaće sa tri (bezvredna) i figurom manje, što će Houdini lepo iskoristiti).
24. ... Rxa5
Kako sad kaže Dennis, tri pešaka više nisu od značaja!
Pozicija belog se raspada kao kula od karata! (beli pešaci a, b i h su slabi, kralj zaglavljen u centru, figure na lošim pozicijama, crni lovci dominiraju, dijagonala a1-h8 je pod vlašću crnog a b2 direktno i na udaru dve figure. Otvorene linije (c i d) daju motive za jak napad crnog). Još što šta bi se ovde moglo reći ali idemo dalje.
sada je do 30. poteza (manje-više) forisrano:
25. Kd2 Rd8 26. Nb4* Re5!
*pogledajte sjajan komentar na gore navedenom linku!
Re5 je zaista sjajan potez, i vrlo blizu pobede! Verovatno dobitni potez.
27. Nfd3 Bb5 (Dennis kaže da je ovde kraj ... no, nije baš tako (lako))
28. Re1 Nc5 29. Rxe5 Bxe5
30. f4?
(tek sada je izvesno da beli gubi, 100%, lako i u relativno malom broju poteza, stvar je suve tehnike, koje mašine imaju "u malom prstu").
Teško da bi se beli (baš) izvukao ali sledi JAKO komplikovala varijanta:
30. a4! Nxd3 31. axb4 Nxb4+ 32. Ke2 Nc2 (-2,09/31)
gde beli izbegava da se suoči sa (razigranim) lovačkim parom protiv 3 (slaba) pešaka. Iako će brzo ostati sa dva pešaka protiv skakača, beli se ovde može dugo i žilavo braniti! No ovo je za ceo tekst (i novu dugu analizu). Na granici je da se remizira (mali broj pešaka, crni ih ima samo dva) ali je odbrana teška (ako uopšte moguća).
30. ... Bf6
(nije tako loše ali preciznije je bilo 30. ... Nxd3!)
dakle, posle:
... Nxd3!, fxe5 Nxb4+, Kc3 Nd5+ i izvlačenjem kralja u sam centar
uz: Kd4 Nc7, Kc5 Bd3! (i priči je kraj)
No, složiču se sa komentatorom (i drugim, IM i VM (GM)-ima) da je način pobede u partiji još i lepši (makar možda za nijansu manje efikasan):
31. Ke1 Nxd3+ 32. Nxd3 Bxd3
Da ne citiram Dennis-a, pogledajte i sami komentar na linku.
Stvar je tehike, ali ...
33. a4 (sad je po SF-u -2,86/30) Rc8! (lepo ali Rh8! još brže i lakše dobija)
34. a5 Rc2!
Sad je samo pitanje tehnike i efikasnosti. Iako je i dalje veliki posao za crnog (i traži koncentraciju kod ljudi) ovo bi moralo lako da se dobije. Uskoro padaju pešaci na b2 i g2, tako da crni (skoro) ostaje sa čistom figurom više. Izmena topova ili osvajanje još jednog pešaka je već elementarna i laka pobeda.
Doduše današnje mašine se ovde mogu još (relativno) dugo koprcati i odlagati neminovno, ali ovo je dobijeno.
Na primer:
posle 37. poteza u partiji i pozicije:
Beli je mogao da produži otpor sa:
38. h3 (-3,28/30) umesto 38. a7 (što je igrano u partiji), ali ne menja na stvari.
Dennis Monokroussos je u pravu, ovde je samo pitanje hoće li beli brže ili sporije kapitulirati i ništa više!
Zaključak (Conclusion): "I nad popom ima pop" (i on "najjačeg" ima jači).
Houdini-jeva ( i Ribkina, naravno) će ostati kao jedan od "kamena temeljaca" modernog kompjuterskog šaha (kao prekretnica u prefinjenoj pozicionoj igri).
Koliko god igrao jake poteze (H1.5a), od kojih je većina najbolja (što i današnji softveri potvrđuju), bilo je u par navrata i jačih, koji su brže dobijali ili sprečavali remi ili makar komplikovanje pozicije (i otežavanje dobitka). I to ne tako mali broj (njih), bilo ih je nekoliko. Kada se pogleda (originalna) partija u celini, to izgleda neverovatno ... i dan-danas.
Ipak, sa 10x manje ispitanih pozicija prosto je fascinantno koliko su najnoviji softveri napredovali čak i u odnosu na Houdini koji je zacementirao (Rybka 3 a naročito 4) stanje stvari u kojima su ljudi bar 200 Elo poena iza (tadašnjih) PC-a, ili još bolje reći: gotovo nemoćni da više pobede mašinu (ukoliko igra sa prosečnom bazom otvaranja i TB5), a svaki remi (jedan u 5 partija) je postao uspeh neviđenih razmera.
U današnje vreme, jedan remi u 10 partija bi bio (neverovatan) uspeh za ljude (bez "fore"). Da, može se to postići (pa i 2-3) "specijalnim tehnikama" ("anti-engine") ali čak i onda je pitanje koncentracije (svaku i najmanju grešku, mašina će surovo kazniti, čak i u zatvorenoj poziciji, noviji softveri naročito, jer su sve bolji baš u takvim).
Napomena:
Partija je pruzeta sa sajta chessdoom.com glavnog sponzora novijih TCEC takmičenja.
U vreme odigravanja partije, TCEC je bila skraćenica za Thoresen Chess Engines Competition, a danas se zove Top Chess Engines Competition.
Ovde je partija iz prve sezone korišćena u nekomercijalne svrhe. Uz najbolju nameru da promoviše TCEC koji je u sezoni 9 imao manje gledalaca nego (rekordne, ali kontroverzne) sezone 8, kada je često (StockFish-ove partije, naročito sa jačim mašinama, Komodo-om naročito) pratilo (registrovanih) 1000+ posetilaca (znači nekoliko, možda i 5000 ukupno). Sezona 9 je bila slabije posećena.
Sezona 9 je završena (SF8 je pobedio H5.01 u veoma zanimljivom finalu od 100 partij), a da li će biti nove (desete po redu), ostaje da vidimo.
Ko je pratio prošlogodišnju zna da je bilo problema sa obezbeđenjem 44-jezgarnog servera i da je finale bilo odloženo (uz Rapid (25'+10") takmičenje (svih 32 mašine) gde je pobedio Houdini 5 dev. (verzija pred sam izlazak H5), Komodo 1691.19 ("10.29") drugi, a SF 030916 (tek) treći).
Iskreno se nadam da će se ovo takmičenje nastaviti ALI je zaista pitanje sponzora i direktora (koji bi se time profesionalno bavio) turnira zaista veliko.
Takmičenje (na žalost) više prate programeri nego šahisti (koji bi više mogli da nauče), pa mi njihove žalopojke kako će turniri softvera biti gledaniji nego turniri ljudi nisu jasne. Objektivno, nije tako, i turniri softvera su sve ređi i sve manje gledani.
Ovo ne pomaže ljudskom šahu, čak sam ČVRSTO UBEĐEN da se vrhunski turniri prate više (faktor 2 do 5) samo (i upravo) zbog analiza (uživo) partija od strane kompjuterskih programa (najčešće Stockfish, ali najbolje kad su tu i Komodo i Houdini (tri najjače mašine)). Bez toga bi na inernetu bilo manje gledan i šah između ljudi (dobro, može se analizirati i nezavisno od servera ali opet je do engine-a bez kojih bi gledanost (ionako mala) pala na 20-40%).
Iako je FIDE revolucionarno novija u odnosu na pre 20 god. ipak nije u skladu sa vremenom. Ne samo FIDE nego i sami šahisti (osim onih koji se bave dopisnim šahom) nisu shvatili mogućnosti softvera (osim za kućne pripreme i analize pozicija). Neko bi morao da iskoristi moć mašina da šah vrati na TV, da poveća gledanost na Internetu ... na žalost, šah sve više gubi popularnost, i sve se manje plaća (ni GM (VM) titula nije sigurna da se osigura pristojan život, tek je 2700+ dovoljno za to (a 2600+ tek za preživljavanje)).
Za takvo stanje nisu krivi softveri ... najmanje (su oni). Go je od AlphaGo-a dobio na popularnosti (i tek će). Možda i zato što su najjači igrači BRZO priznali da su mašine superiorne, dok su šahisti celu deceniju pokušavali da opovrgnu dostignuće DeepBlue mašine (prve koja je pobedila šampiona, i to (čak) Kasparova) a posle (kad je Rybka 4 deljala velemajstore uz pristojnu foru) su se nadurili i ignorisali iste.
Tri najjače (šire dostupne) mašine su:
Stockfish - koji razvijaju (uglavnom) šahovski laici (a odlični programeri)
Komodo - mali tim (3 čoveka) od kojih je jedan velemajstor.
Houdini - jedan autor, FM titule (ili tako nešto, Elo je imao blizu ili oko 2300) i izuzetan programer.
Prvi je besplatan (i Open source), druga dva su (relativno) jeftina (20-60$).
Da se više VM uključilo u razvoj i testiranje (da ne pominjem Vitruvius mašinu) dobili bi ne samo mogućnost raznih "profila" (pa i "super human" stil igre) nego bi šah do sad možda bio i rešen (ili bar dovoljno blizu) ali ne u smislu TB32 (da postane "tic-tac-toe") nego u smislu toga da bi se malim izmenama (Chess960 je jedan od pravaca) ponovo učinio ZANIMLJIVIM (i komercijalnim)).
Ovako smo svi na gubitku (i šahisti (profesionalci ili napredni amateri) i posmatrači, ljubitelji šaha, kao što je autor ovog bloga). Dok ovo pišem da TV-a me bombarduje nekakav turnir (nacionalnih selekcija) u fudbalu, niti sam hteo da gledam niti gledam ali eto ga, čim provrtiš više od 5 kanala, iskoči na ekran). Jeste, veliki je novac u igri ali pre svega je gledanost (i dalje) velika!
Po SF-u i Komodo-u je već oko -0,70 (makar na cca. (approx.) 50M noda).
Na kratkim vremenskim kontrolama (on short TC) SF8:
22. b3 ... uz 22. ... Nxc3 23. Bb2 b4 24. Nc4 (makar već bilo -0.85/27)
Komodo 9.02 ima isti predlog!
U pratiji je nastavljeno:
22. Nc2?
Čovek pa makar i jak igrač (i uz pomoć tadašnjih softvera) teško može da uoči da je ovo novi loš potez. Doduše (jako pohvalno) primećuje da je situacija kritična.
Zanimljivo da je SF ovaj potez predlagao pre dva poteza ali je sad daleko slabiji.
Po K9 ovo je tek ?! (microblunder) ali SF nedvosmileno kaže da je pad u poziciji belog nakon sledećeg poteza crnog čak i veći nego za 20. Ne4 (cca. 0.5).
Već je -1.27 i pitanje je da li je ovo poslednji potez koji (još) ne gubi ili je već priči kraj.
22. ... b4(!)
Naravno, no skoro da je forsirano (nametnutno). Ovo igraju i moderne mašine, a pre 6 godina je izazivalo divljenje. Potez je optimalan ali ništa posebno. Možda i zaslužuje znak uzvika, ali je više ljudska procena zbog toga što se ovim (u varijanti koja je igrana) žrtvuje i treći pešak!
23. cxb4?(?)
Ovo igra i K9 (uz oko 50M noda), ali već K10 ne. Naravno, ni SF8.
Obe (jače) mašine predlažu: 23. c4! kao poslednju šansu da se "čupa" remi.
K10: 23. c4 Bxb2 24. Bxb2 Nxb2+ 25. Ke2 (-1,32/24)
SF8: 23. c4 Kf7! (-1.25/24)
SF-ova (SF8) varijanta sa 24. h4 je jako komplikovana ali najverovatnije gubi,
ali zato SF9 dev. smatra da je žrtva kvaliteta sa:
24. b3!?
izgledna po pitanju spašavanja partije :
24. ... Bxa1 25. Nxa1 Nc5+ 26. Ke2 a4 (-0,97/27) uz:
Bd2(!) Rhc8, Rc1 Be6, Ke3(!) axb3, Nxb3
Očigledno je 23. cxb4 slab potez a drugi znak pitanja dobija jer je potrebno više vremena i novijim mašinama da uoče da ovaj potez (direktno) gubi.
23. ... Ke7!
Ovaj potez je hvaljen i prikazivan kao primer izuzetne pozicione igre. Čak i kao prelomni trenutak kada su mašine počele da igraju (visoko) "strateške" poteze, a ne samo da pobeđuju "na mišiće" (taktičku superiornost).
Ipak, ovo je tek "the second best" (drugi najbolji) potez!
Ko bi rekao? Zar ne?
Čak ga i K9 na 10s (i5) odigrava, pa i K10 uz ocenu pozicije od (samo) -0,94/22.
K10 na samo malo više vremena (15s za potez; posle 12s promenjeno Ke7 u Re8) menja odluku i nalazi da je bolje:
23. ... Rc8! (-1,05/24)
no još (uvek) ne vidi "šta se iza brda valja" (tj. ne nalazi dobitnu varijantu).
Verovatno bi bilo potrebno (bar) nekih 20-tak sekundi za tako nešto.
Ovde moram pohvaliti FM Dennis-a koji (uz pohvale potezu) navodi da je i 23. ... Rc8! dobijalo. BRAVO! (nisu ljudi za bacanje, nikad ne potcenjuj jakog igrača, čak i kada se o softverima radi).
I naravno, SF8, a naročito SF_17060619 (koji je poslužio za analizu prethodne pozicije) nedvosmisleno navode:
23. ... Rc8!!
kao pobednički potez (-2,21/22) iako je analiza urađena relativno "plitko" (na 22 polupoteza, tj. 11 poteza; za 10 sek. i nije moglo više).
Zašto ovo (tako brzo) dobija?
Zbog:
24. Nd4 axb4 (-2,85/24) 25. Nh3!? Rh4! (-3,07/23)
nakon čega sledi:
f4 e5, Nb3 Bc6, Rg1 exf4, Ke2 Nxb2, Bxb2 Bxb2, Rae1 Bb5+, Kf2+ Kf7
Pozicija je već ocenjena kao: (-4,35/28) što je samo po sebi više nego dokaz.
Materijalno je još uvek (kolika-tolika) materijalna ravnoteža (lovački par protiv para skakača), ali je aktivnost crnih figura u odnosu na bele tolika da je dobiti partiju (još samo) stvar tehnike. Kompjuteri to rešavaju osvajenjem kvaliteta (top i lovac protiv para skakača), uz pešaka na a2, te beli još samo može pružati dug otpor, na kraju mora da da jednog od skakača za pešaka na b4 i ostane sa topom manje (ili uz to ili bez toga dva skakača za topa, što je takođe lako dobiti, crni sa lovcem više uz jakog slobodnog pešaka na b4, lako dobija).
O.K. možda je ovo previše "mašinski" (previsok nivo za ljude).
23. ... Ke7 je svakako potez koji bi odigrali veliki šampioni (naročito stratezi) u punoj formi (Kasparov, Karpov, Fišer, Korčnoj (sa dovoljno vremena na satu), Carlsen (ali u partiji koja nije za tron, nego na turniru), Anand (iz najboljih dana), verovatno i stari šampioni (Kapablanka, Aljehin, Botvinik i Lasker).
Zato je opravdano hvaliti taj potez iako objektivno daje teorijske šanse belom da se (čak) izvuče!!
24. axb5? (ovo već gubi, jače je: 24. Ke3! gde je -1,10/24 po SF-u)
Ovo je već grabež pešaka (trenutno beli ima čak 4 pešaka više, no to je trenutno, ostaće sa tri (bezvredna) i figurom manje, što će Houdini lepo iskoristiti).
24. ... Rxa5
Kako sad kaže Dennis, tri pešaka više nisu od značaja!
Pozicija belog se raspada kao kula od karata! (beli pešaci a, b i h su slabi, kralj zaglavljen u centru, figure na lošim pozicijama, crni lovci dominiraju, dijagonala a1-h8 je pod vlašću crnog a b2 direktno i na udaru dve figure. Otvorene linije (c i d) daju motive za jak napad crnog). Još što šta bi se ovde moglo reći ali idemo dalje.
sada je do 30. poteza (manje-više) forisrano:
25. Kd2 Rd8 26. Nb4* Re5!
*pogledajte sjajan komentar na gore navedenom linku!
Re5 je zaista sjajan potez, i vrlo blizu pobede! Verovatno dobitni potez.
27. Nfd3 Bb5 (Dennis kaže da je ovde kraj ... no, nije baš tako (lako))
28. Re1 Nc5 29. Rxe5 Bxe5
30. f4?
(tek sada je izvesno da beli gubi, 100%, lako i u relativno malom broju poteza, stvar je suve tehnike, koje mašine imaju "u malom prstu").
Teško da bi se beli (baš) izvukao ali sledi JAKO komplikovala varijanta:
30. a4! Nxd3 31. axb4 Nxb4+ 32. Ke2 Nc2 (-2,09/31)
gde beli izbegava da se suoči sa (razigranim) lovačkim parom protiv 3 (slaba) pešaka. Iako će brzo ostati sa dva pešaka protiv skakača, beli se ovde može dugo i žilavo braniti! No ovo je za ceo tekst (i novu dugu analizu). Na granici je da se remizira (mali broj pešaka, crni ih ima samo dva) ali je odbrana teška (ako uopšte moguća).
30. ... Bf6
(nije tako loše ali preciznije je bilo 30. ... Nxd3!)
dakle, posle:
... Nxd3!, fxe5 Nxb4+, Kc3 Nd5+ i izvlačenjem kralja u sam centar
uz: Kd4 Nc7, Kc5 Bd3! (i priči je kraj)
No, složiču se sa komentatorom (i drugim, IM i VM (GM)-ima) da je način pobede u partiji još i lepši (makar možda za nijansu manje efikasan):
31. Ke1 Nxd3+ 32. Nxd3 Bxd3
Da ne citiram Dennis-a, pogledajte i sami komentar na linku.
Stvar je tehike, ali ...
33. a4 (sad je po SF-u -2,86/30) Rc8! (lepo ali Rh8! još brže i lakše dobija)
34. a5 Rc2!
Sad je samo pitanje tehnike i efikasnosti. Iako je i dalje veliki posao za crnog (i traži koncentraciju kod ljudi) ovo bi moralo lako da se dobije. Uskoro padaju pešaci na b2 i g2, tako da crni (skoro) ostaje sa čistom figurom više. Izmena topova ili osvajanje još jednog pešaka je već elementarna i laka pobeda.
Doduše današnje mašine se ovde mogu još (relativno) dugo koprcati i odlagati neminovno, ali ovo je dobijeno.
Na primer:
posle 37. poteza u partiji i pozicije:
Beli je mogao da produži otpor sa:
38. h3 (-3,28/30) umesto 38. a7 (što je igrano u partiji), ali ne menja na stvari.
Dennis Monokroussos je u pravu, ovde je samo pitanje hoće li beli brže ili sporije kapitulirati i ništa više!
Zaključak (Conclusion): "I nad popom ima pop" (i on "najjačeg" ima jači).
Houdini-jeva ( i Ribkina, naravno) će ostati kao jedan od "kamena temeljaca" modernog kompjuterskog šaha (kao prekretnica u prefinjenoj pozicionoj igri).
Koliko god igrao jake poteze (H1.5a), od kojih je većina najbolja (što i današnji softveri potvrđuju), bilo je u par navrata i jačih, koji su brže dobijali ili sprečavali remi ili makar komplikovanje pozicije (i otežavanje dobitka). I to ne tako mali broj (njih), bilo ih je nekoliko. Kada se pogleda (originalna) partija u celini, to izgleda neverovatno ... i dan-danas.
Ipak, sa 10x manje ispitanih pozicija prosto je fascinantno koliko su najnoviji softveri napredovali čak i u odnosu na Houdini koji je zacementirao (Rybka 3 a naročito 4) stanje stvari u kojima su ljudi bar 200 Elo poena iza (tadašnjih) PC-a, ili još bolje reći: gotovo nemoćni da više pobede mašinu (ukoliko igra sa prosečnom bazom otvaranja i TB5), a svaki remi (jedan u 5 partija) je postao uspeh neviđenih razmera.
U današnje vreme, jedan remi u 10 partija bi bio (neverovatan) uspeh za ljude (bez "fore"). Da, može se to postići (pa i 2-3) "specijalnim tehnikama" ("anti-engine") ali čak i onda je pitanje koncentracije (svaku i najmanju grešku, mašina će surovo kazniti, čak i u zatvorenoj poziciji, noviji softveri naročito, jer su sve bolji baš u takvim).
Napomena:
Partija je pruzeta sa sajta chessdoom.com glavnog sponzora novijih TCEC takmičenja.
U vreme odigravanja partije, TCEC je bila skraćenica za Thoresen Chess Engines Competition, a danas se zove Top Chess Engines Competition.
Ovde je partija iz prve sezone korišćena u nekomercijalne svrhe. Uz najbolju nameru da promoviše TCEC koji je u sezoni 9 imao manje gledalaca nego (rekordne, ali kontroverzne) sezone 8, kada je često (StockFish-ove partije, naročito sa jačim mašinama, Komodo-om naročito) pratilo (registrovanih) 1000+ posetilaca (znači nekoliko, možda i 5000 ukupno). Sezona 9 je bila slabije posećena.
Sezona 9 je završena (SF8 je pobedio H5.01 u veoma zanimljivom finalu od 100 partij), a da li će biti nove (desete po redu), ostaje da vidimo.
Ko je pratio prošlogodišnju zna da je bilo problema sa obezbeđenjem 44-jezgarnog servera i da je finale bilo odloženo (uz Rapid (25'+10") takmičenje (svih 32 mašine) gde je pobedio Houdini 5 dev. (verzija pred sam izlazak H5), Komodo 1691.19 ("10.29") drugi, a SF 030916 (tek) treći).
Iskreno se nadam da će se ovo takmičenje nastaviti ALI je zaista pitanje sponzora i direktora (koji bi se time profesionalno bavio) turnira zaista veliko.
Takmičenje (na žalost) više prate programeri nego šahisti (koji bi više mogli da nauče), pa mi njihove žalopojke kako će turniri softvera biti gledaniji nego turniri ljudi nisu jasne. Objektivno, nije tako, i turniri softvera su sve ređi i sve manje gledani.
Ovo ne pomaže ljudskom šahu, čak sam ČVRSTO UBEĐEN da se vrhunski turniri prate više (faktor 2 do 5) samo (i upravo) zbog analiza (uživo) partija od strane kompjuterskih programa (najčešće Stockfish, ali najbolje kad su tu i Komodo i Houdini (tri najjače mašine)). Bez toga bi na inernetu bilo manje gledan i šah između ljudi (dobro, može se analizirati i nezavisno od servera ali opet je do engine-a bez kojih bi gledanost (ionako mala) pala na 20-40%).
Iako je FIDE revolucionarno novija u odnosu na pre 20 god. ipak nije u skladu sa vremenom. Ne samo FIDE nego i sami šahisti (osim onih koji se bave dopisnim šahom) nisu shvatili mogućnosti softvera (osim za kućne pripreme i analize pozicija). Neko bi morao da iskoristi moć mašina da šah vrati na TV, da poveća gledanost na Internetu ... na žalost, šah sve više gubi popularnost, i sve se manje plaća (ni GM (VM) titula nije sigurna da se osigura pristojan život, tek je 2700+ dovoljno za to (a 2600+ tek za preživljavanje)).
Za takvo stanje nisu krivi softveri ... najmanje (su oni). Go je od AlphaGo-a dobio na popularnosti (i tek će). Možda i zato što su najjači igrači BRZO priznali da su mašine superiorne, dok su šahisti celu deceniju pokušavali da opovrgnu dostignuće DeepBlue mašine (prve koja je pobedila šampiona, i to (čak) Kasparova) a posle (kad je Rybka 4 deljala velemajstore uz pristojnu foru) su se nadurili i ignorisali iste.
Tri najjače (šire dostupne) mašine su:
Stockfish - koji razvijaju (uglavnom) šahovski laici (a odlični programeri)
Komodo - mali tim (3 čoveka) od kojih je jedan velemajstor.
Houdini - jedan autor, FM titule (ili tako nešto, Elo je imao blizu ili oko 2300) i izuzetan programer.
Prvi je besplatan (i Open source), druga dva su (relativno) jeftina (20-60$).
Da se više VM uključilo u razvoj i testiranje (da ne pominjem Vitruvius mašinu) dobili bi ne samo mogućnost raznih "profila" (pa i "super human" stil igre) nego bi šah do sad možda bio i rešen (ili bar dovoljno blizu) ali ne u smislu TB32 (da postane "tic-tac-toe") nego u smislu toga da bi se malim izmenama (Chess960 je jedan od pravaca) ponovo učinio ZANIMLJIVIM (i komercijalnim)).
Ovako smo svi na gubitku (i šahisti (profesionalci ili napredni amateri) i posmatrači, ljubitelji šaha, kao što je autor ovog bloga). Dok ovo pišem da TV-a me bombarduje nekakav turnir (nacionalnih selekcija) u fudbalu, niti sam hteo da gledam niti gledam ali eto ga, čim provrtiš više od 5 kanala, iskoči na ekran). Jeste, veliki je novac u igri ali pre svega je gledanost (i dalje) velika!
Нема коментара:
Постави коментар