(SF8, Nekoliko koraka do nepobedivosti; SF8 a few steps to invincibility)
Pred superfinale TCEC sezone 9 zvanično je izašla verzija 8 čuvenog (i najjačeg) šahovskog softvera (na planeti).
Pobeda u finalu je bila furiozna, doduše SF nije ostao nepobediv (inače do superfinala kroz celu sezonu, uključujući i Rapid deo), ali je ubedljivo pobedio.
Pošto je Houdini 5 (finalna verzija, takođe u superfinalu) trenutno najbolje što komercijalni softver za šah može da ponudi (makar u nijansama ispred Komoda, za sada), pri tome je 30 Elo slabija verzija osvojila Rapid deo šampionata (čak prilično ubedljivo), superfinale je (uz veoma jak hardver, server sa 44 jezgra) zaista bio šah na najvišem nivou u nekom zvaničnom takmičenju (a da nije "dopisnog" tipa, hoću reći: uz uslov da su vremenske kontrole slične zvaničnom šampionatu u ljudskom šahu).
Dakle, uz partije koje traju 24h ili više, šah je na još višem nivou (makar sa malo starijim softverom) ali uz 180'+15", mašine su igrale skoro savršeno (dobro, bilo je par stvari koje nisu razrešile u partiji, ali to je tek u oko 5-10% slučajeva, inače komplikovanih otvaranja, u većini su potvrdile ili čak poboljšale teoriju šaha (u realnoj partiji)). Nekoliko otvaranja je konačno dobilo oznaku "Busted" (razbijeno), kao npr. Karo-Kan verzija Larsen-Bronštajn.
Šteta za otvaranje, jedno vreme moje omiljeno (kao crni), doduše može se još igrati ali ne i protiv SF-a. Naročito ako se igra po "teoriji" (pogrešno). SF u šestom potezu igra c3 i više Vam nema spasa, partija je izgubljena. (zaista neverovatno, ali ovo stoji 99%). Mislim da čak i protiv samog sebe ne bi mogao da remizira (protiv Houdinija jeste), a Houdini nije uspeo da se odupre (iako je bio blizu). Ipak, deprimirajuće je što crni nije imao protiv-igru nijednom u toku partije (sve je bilo na tome hoće li ili ne SF odigrati savršeno ili ne, e pa na TCEC-u jeste odigrao bez greške).
No TCEC je posebna priča (i za poseban tekst).
Samo još da naglasim da su mašine igrale bez knjiga ali su počinjale od 5. do 18. poteza (već namešteno otvaranje iz knjiga, uglavnom sa manjim ili većim favorizovanjem belih figura).
Otvaranja su bila krajnje nefer (za crne), toliko da nijedna pobeda nije ostvarena njima, sve su bile pobede belog. Početne pozicije su išle od simbolične prednosti (oko +0,1) do veoma velike (češće), čak i +0,8 posle izlaska iz knjiga!
Samo zbog toga je bilo tek 3/4 remija inače bi bilo preko 90%.
Kako deluje osmica ("osmi putnik")?
Pa baš kao vanzemaljac iz istoimenog filma (Alien), nezaustavljivo!
Iako sam mnoge partije velemajstora razrešio još "šesticom" (SF6), neka čak i uz korišćenje SF5 ili SF DD (4.5), neke neodlučne i uz SF7, SF8 je mnoge potvrdio, a par njih razrešio za sva vremena.
Na primer:
Fišer-Spaski, partija 18 (iz meča 1972). Da li je pozicija posle 34. poteza crnog dobijena ili ne za belog? SF6 se nećka i nije ubedljiv. SF7 ukazuje (sa 95%) da je dobijeno (ali je potrebno par sati analize na četvorojezgarnom CPU-u), uz nekoliko "mutnih" varijanti (gde ostaje malo sumnje u dobitak).
Dobitinički potez 35. c4! nalazi i SF7 ali SF8 za nekih pola sata nedvosmisleno daje odgovor na pitanje može li se crni spasti. Odgovor je NE.
Osim toga, čak i ne razmatra Nb5 (igrano u partiji) ili bilo koji drugi ogranak (SF6 se prosto "lomi", za c4 mu trebaju minuti (više njih), SF7 manje ali razmatra i druge opcije ... SF8 kreće sigurno kao da je pozicija u TB-u, odlučno c4 pa sve na dalje do mata).
Ili na primer (iz istog meča) partija 4. Da li je crni sigurno dobijao posle 29. poteza belog? SF5 nije baš bio ubedljiv, SF6 se nećkao, SF7 je ukazivao na to (pa ... blizu 100%) ali je SF8 od prve sekunde ne samo "video" međupotez 29. ... Rd8 (nije samo u tome vic, pozicija je dublja i od ljudi nepotpuno shvaćena) nego je i u svim varijantama dobio (protiv samog sebe) iako ne tako lako.
Korčnoj-Karpov partija 13 iz Merana (nije Merano, već Bagio) (1978).
SF7 je to razrešio, posle 43. d5* samo je +0,31 za razliku od SF6 koji daje +0,94 i baca sumnju da je beli mogao da igra na pobedu. Ipak, brzina kojom SF8 to razrešava je neverovatna. Pri tome nema "dvoumljenja", remi ja kao vrata.
(moram priznati da i Komodo 8 prilično sigurno tvrdi da je remi, ali treba malo više vremena nego kod SF7 a kamoli SF8).
* od strane velemajstora kritikovan potez a ubedljivo najbolji (ipak nedovoljno za pobedu, daleko od toga)
Isti meč, partija 17 (analizirana na blogu). Jeste, i SF6 kaže da je bilo dobijeno za belog (izvan svake sumnje) posle Ke3, ali su mi trebali sati analize, a sad samo minuti!!
...
(dodato dan kasnije)
Da pomenem i (na blogu analiziranu) XIII partiju meča Korčnoj-Spaski gde "osmica" u svim varijanatama (analiziranim) "blizu" remija ide do remija (bez kolebanja i sumnje), XVIII partija je bio remi (što je za SF6 bilo ne tako lako da potvrdi, SF5 još teže (ostajala je čak sumnja)), VI partija Fišer-Spaski posle ČUVENOG 20. e4(!) je bio remi (k'o beton), džaba onolike analize, itd. i sl.
...
Ha! Prošao je čak i test "žrtve lovca na h7"
(vidi http://chess-mysteries.blogspot.rs/2015/07/deus-ex-machina.html).
Doduše trebalo mu je 68s i d=31 da "progleda (na oči)" ali SF6 nije ni za 5 min. na istom comp-u, a SF7 slično (ali na 3 min.).
...
Ima li mane?
Da, naravno!
Biće o tome u nastavku, ali svakako još uvek neke poteze ne nalazi čak u 500M pozicija (nodovi su upravo pozicije, a ne "pola od pozicije", samo je kod poteza, ply "pola"), malo još mora da se bori da ne dođe u potpuno blokirane pozicije, još uvek nije savršen u takvim (blokiranim), čak ga je H5 par puta nadigrao u takvim okolnostima, tu (blokadne pozicije) je možda i "time managament" loš (i glavni uzrok da neke pozicije izgubi a remi su ili da ne dobije ono što bi (makar mašine) moglo da se dobije).
Možda i malo manje izmena figura nije loša ideja, mada je to više privid nego stvarnost, greške su tek u par % u izuzetno komplikovanim pozicijama ... no može se još usavršiti.
...
Na kraju krajeva, osim testova pozicija, napravio sam par mečeva u kojima je SF8 pokazao svu snagu.
O tome više u sledećem tekstu.
Sada samo rezultati (pozicije iz teorije, prva dva meča samo poluotvorena otvaranja, kod ostalih 50% takvih, 20% otvorenih igara i 30% zatvorenih):
SF8-K8 16:4 (12:0 uz 8 remija,preformanse +241 Elo)*
SF8-H1.5a 18,5:1,5 (17:0 uz 3 remija, perf. +412 Elo)**
igralo se uz kontrolu vremena od: 5'+20".
(moram da naglasim da je ovo veoma pogodovalo SF-u, kao i većina (polu-otvorenih) otvaranja u meču, inače bi bila manja razlika, naročito u slučaju Komoda 8).
* ovo je fascinantna razlika. Potpuno neočekivani rezultat, 12:8 je nešto što sam lično predviđao, ali SF8 je K8 prosto oduvao sa table! Ipak, moram da naglasim da bi duže vremenske kontrole sigurno "ispeglale" (donekle) rezultat, a i ovako kako je, K8 je u dva (od 10) otvraranja nadigrao SF-a, naročito u Aljekinki (Aljehinovo otvaranje), iako nije uspedo da dobije partije.
** Nije H1.5 još za bacanje. Ne samo što je preko 3000 Elo (i jači od bilo kog čoveka ikada i to za bar 200 Elo ili više), nego se solidno držao i malo je nedostajalo da ponovi rezultat Komoda, ali je nekoliko partija izgubio iz "beton remi" pozicija ("mrtvačkih remija"). Čak je u par partija prilično iznenadio Stockfish-a, pa skoro i nadigrao, ali rezultatski je potpuno puk'o.
Na primer u prvih 10 partija je samo jednu remizirao, ali je mogao PET (ili 4 remija i jednu čak da dobije). Ovo ukazuje da je "kentaur" sastavljen od čoveka i Houdini-ja 1.5a uz duplo vremena, itekako takmac čak i najnovijem Stockfish-u i Komodo-u. Više u nekom od narednih tekstova.
Uzgred, dobio sam i najnoviji (trenutno) Komodo (verzija 10.2) na probu od mesec dana*** (da se ozbiljno (naročito profesionalno) bavim šahom, sigurno bih kupio K10.2 (i H5 naravno), ali će to malo da sačeka.
*** nije mi postavljen uslov ali sam insistirao (čovek dao pare, nije lepo da delimo a da ne dam i ja, a opet ne bi bili legalni sa 1/2 licence po čoveku (mislim da je broj kompjutera neograničen ali samo jedan korisnik po kupljenom).
Jednostavno kao bivši programer poštujem tuđi rad, pa sam samo na bliz (automatski) odigrao 3 turnira sa ovim programom (i par partija na bržem tempu).
Deluje o.k. ali o tome u sledećim tekstovima. Iako je ispao slabiji od SF-a, K je bio bolji u izvesnim pozicijama, drugačije računa varijante (za razliku od H5 koji je sličniji SF-u) i uopšte je svakom (makar) FM-u neizostavan alat za analizu pozicija (iako su u 90% slaže sa SF-om, grubo rečeno).
Dakle:
K10.2 vs SF5 12:8 (6:2 uz 12 reminja)?! potpuno neočekivano!! Samo +60 Elo.
(da bi uporedio sa SF8 vs. K8, razlika je trebala da bude ±1)
SF8 vs K10.2 11,5:8,5 (4-1, uz 15 remija) +53 Elo (prilično realno, bar za srednje jake desktop računare i vremensku kontrolu koja je primenjena; naravno, potrebno je više partija).
SF9 dev (od 12.12.2016.) vs K10.2 12,5:7,5 (5-0 uz 15 remija), +89 Elo (!!)
Razlika je prilična, ali i ovi mečevi potvrđuju da za poboljšanja SF8 ima mesta.
Ako je razvojna verzija (sa svega par suštinskih izmena, većina samo uprošćavaju kod, i donekle (malo) ubrzavaju računanje) već jača za oko 30-tak* Elo poena, šta će biti do pojave SF9? Verovatno, blizu razlike od 80 (verovatno nešto manje) koliko je SF8 bolji od SF7 (82 po nekim procenama).
* po ovim mečevima i više, ali je mali broj partija u pitanju
Mislio sam da će rezultat na 2 min + 12 s između SF8 i K10.2 biti mnogo ubedljiviji za Stockfish-a, međutim bilo je "samo" 12-8 (4-0 uz 16 remija). Ovo možda ne ukazuje da se razlika povećava sa skraćenjem vremena, a smanjuje sa produženjem (više odgovara Komodo-u) ALI vic je u tome da sa manje vremena mašine u "tesnim" (izjednačenim) pozicijama teže dobijaju partije (nedovoljno vremena). SF8 je češće bio pred pobedom ali takve (dobijene ili "dobijene") pozicije je ređe iskorišćavao (često i preko +1,5 ... možda i bude primera u tekstu).
O svim mečevima biće opširnije u sledećim tekstovima.
U sledećem tekstu jedna od najlepših partija meča SF8-K8.
Uopšte sa strane ljudskog gledanja na šah, ovo je bio najlepši meč "za gledanje" ali je par partija između SF8 (ili SF9 dev) i K10.2 bilo zanimljivije ali je meč zbog velikog broja remija i izjednačenosti mašina bio manje zanimljiv.
Meč između SF8 i H1.5a nije bio tako zanimljiv kako se moglo očekivati, većina partija je "isceđena" uz malo onih gde je Houdini bio totalno razbijen (i nadigran).
Komodo 8 vs. Stockfish 8 (game 14)
1.
e4 c5 2. Nf3 Nc6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 g6 5. c4 Bg7
(ovo je početna pozicija, "book moves")
Marocijeva verzija sicilijanske odbrane (B38)
Kao beli SF je dobio (možda i to bude na blogu) i to (relativno) lako, ali je sa crnim postigao fantastičnu partiju, uživajte.
6. Be3 (+0,37 po SF8; igrao Komodo) d6 (-0,42)
Tipična postavka celog meča po uzoru na TCEC. Beli ima opipljivu prednost u ovom slučaju oko +0,4 na početku partije (za mašine). Nedovoljno za sigurnu pobedu ali dovoljno za jaku inicijativu, gde crni mora da "čupa" remi.
7. Nc3 Qb6 8. Ndb5 Bxc3+ 9. Nxc3 Qxb2 (?!)
u stilu Fišera ili Korčnoja! Hrabro po pešaka! Potez ne izgleda kao optimalan (jer će SF zapasti u teškoće) ali nije greška više je sumnjiv ili riskantan potez (za mašine više ovo drugo, ali je sa ljudskog stanovišta pre ono prvo).
10. Nb5 Kf8 ?!
(posledica prethodnog poteza, indirektno - ovo je dobilo partiju ali je dovelo belog u mnogo bolju poziciju)
11. f3 (!)
(ovo SF nije očekivao, dobar "strateški" potez Komoda, iako ga je SF8 prvo ocenio kao potez koji nije optimalan, ispostavilo se da je veoma dobar )
11. ... Qb4+ 12. Bd2 Qc5
Crni ne stoji sjajno, SF8 ovo ocenjuje kao +0,55 (d=26)
Za sada, strategija Komodo-a daje rezultate! SF jedva da se drži. Ali ovo je samo početak! Tek će se videti i vrline i mane oba softvera ... uskoro.
13.
Qc1 Rb8 14. Be3 Qh5
(iznuđeno, ali žalosno ... kraljica je skoro uhvaćena zbog "otvrovnog" pešaka, i to da drugom kraju table!!)
15. Be2 b6 (+0,70)
Sledi serija dobrih (razvojnih) poteza Komodo-a:
16. O-O Nf6 17. Rb1 Kg7 18. Nc3 h6 19. Rb5 e5
Beli je završio razvoj i za sada je potpuno nadigrao Stockfish-a.
SF je "za dlaku" spasao kraljicu, branio se solidno ali je u očajno lošoj poziciji (iako je uspeo da "veštački" napravi rokadu i makar kralja skloni od opasnosti)
Ocena pozicije je: +1.25/28
Pobeda Komodao-a?
Ovde je svakako pred njom. SF bi ovo dobio protiv sebe, ali Komodo koji je bolje odigrao otvaranje, već na samom početku središnjice (gde su mašine najbolje) počinje da posustaje.
20. Qd1 ?!
Ovo svakako nije optimalan potez i početak je lošijeg plana od onoga što je SF imao u vidu: 20. Qe1 uz f4, što bi crnog stavilo na muke, iako bi sa g5 odmah spasio kraljicu.
20. ... Ne8 !
ovo nije bilo teško naći (čak ni ljudima) ali je svakako odličan potez, oslobađa dijagonalu h4-d8 za kraljicu.
21. Rb2 (?)
ovo je zaista loš potez. Pasivno. Ovim već daje dobre šanse crnom za remi, što je samo dva poteza ranije bilo teško da se postigne.
21. ... Qh4 (koliko forsirano, toliko i jako) 22. Qa4 Bd7
Čudno. Sa ljudskog aspekta gledanja na šah, ovo izgleda (još uvek) znatno bolje za belog, međutim SF izračunava da je to tek +0,45 (doduše tek na 25 "polu-poteza") i kaže da je beli tek neznatno bolji. Kraljica na a4 izgleda da nije bio sjajan potez (iako je i SF predlagao isti). Prednost belog je na kraljevom krilu i u centru (pre svega, po redosledu navođenja) a i zaostao i slab pešak na d6 je možda mogao da se napadne pre nego damino krilo crnog. U svakom slučaju, zanimljiva pozicija sa kraljicama na četvrtom redu na suprotnim stranama table.
23. Rd2
(logičan potez, veoma "human", odigrala bi ga većina velemajstora (i uopšte jakih igrača). Za f4 je verovatno kasno (mada je dolazilo u obzir) a primamljivo:
23. Nd5 ne daje ništa jer crni posle Qd8 praktično izjednačuje (po mašinama)
Ipak, SF 9 dev(elopment), od 25. decembra ('16.) kaže da ovo ide malo kasnije:
(23. f4 Rb7 24. Qa6 Bc8 25. Rd2 uz 25. ... Rf8 26. Nd5 exf4 27. Bxf4 Ne5! i posle 28. Qa3 ocena pozicije je +0,69/27)
Ipak, SF 9 dev(elopment), od 25. decembra ('16.) kaže da ovo ide malo kasnije:
(23. f4 Rb7 24. Qa6 Bc8 25. Rd2 uz 25. ... Rf8 26. Nd5 exf4 27. Bxf4 Ne5! i posle 28. Qa3 ocena pozicije je +0,69/27)
23. ... Rb7 24. Qa3 Be6 25. Nd5 Qd8 26. Qb2 f6
Crni je praktično izjednačio. Po SF-u je ovo zadnja pozicija gde beli ima (makar simboličnu) prednost (+0,08).
27. Rdd1
Ne posebno loš potez ... ipak, f4 je još uvek (već osmi potez po redu) ono što je beli možda trebao da igra. Lično ja bih igrao Rfd1 (mnogi ljudi). Na 27. Qa3 sledilo bi isto g5 kao i u partiji.
27. ... g5
(značajno je pomenuti da je prva pozicija sa "nano" prednošću crnog, -0,07)
28. Rd2 h5 29. h3 Na5 30. Rfd1 Kg8 31. Rb1 Rhh7
Crni se već potpuno konsolidovao. Pozicija je prilično izjednačena (-0,17 prednosti za crnog je simbolično; sa stanovišta ljudi ovo je bar +0,51 ali to je samo dokaz koliko smo kratkovidi. Strateške prednosti belog (slabi pešaci na d5 i f6 crnog, ne baš bezbedan crni kralj, centralizovan konj belog, mogunost da se ovlada b i/ili c linijom (otvorenom), i sve ostalo (postorna prednost), pada u vodu, jer crni već ima prednost na kraljevom krilu, centar je prilično blokiran (pitanje koliko je skakač na d5 jak), a crne figure su (zapravo) sjajno raspoređene. Deluje nestvarno ali beli ovde ima remi samo uz jako preciznu igru (čak i za mašine)!!
32. Rc2 (?!)* Nc7! (-0,42/24)
*Ko bi rekao da je ovaj "normalan" ("jak") potez zapravo mikro-greška (pa i mini uzevši u obzir nivo na kome se igra). Nc7 izgleda benigno, ali je "koliko obično, toliko JAKO".
33. Bd2
(ovo izgleda krajnje normalno, jak velemajstorski potez, ali je dokaz koliko su ljudske procene (strategija) često pogrešne).
33. ... Nc6 (-0,56/27) 34. Bc3 Na6 !?! (-0,70/27)
Ne može se komentarisati uobičajenim znacima za označavanje poteza!
Ne toliko neuočljivo (dugoročni plan da se stigne na c5) ali IZUZETNO!
Crni je već osetno bolji!!
Nadljudska snaga Komoda polako popušta, SF8 igra kao da poteze nalazi u petoj (ili nekoj višoj) dimenziji ... Čak i Titan počinje da pada pod "božanskom" silom ... stvari postaju neverovatne ... uživajte!
(u "digitalnim snovima (halucinacijama)")
35. Qb5 Ncb8! * 36. Rf1 Nc5 37. Qb1?
* (greškom je bilo Nbc8! ... svejedno i ovako je neverovatno (iako moguće))
* (greškom je bilo Nbc8! ... svejedno i ovako je neverovatno (iako moguće))
Ovo je već slabo, trebalo je igrati:
Bc3-d2 f6-f5 e4xf5 i dalje: e4xf5
Be6-d7 Qb5-b2 Bd7xf5 Rc2-c1 Nb8-c6 Bd2-e3,
kako je ukazivao SF. Ova linija je još uvek davala šanse belom za remi (posle velike borbe, doduše), sada je beli (već) IZGUBLJEN!!
37. ... f5! (-1,25/29) 38. Rd2?! f4!! (-1,87/24)
(kad neće breg Muhamedu, onda će on njemu, f4 je nešto što je beli mogao da igra mnogo puta, a sad mu je to kao smrtna presuda)
o.k. sad i ja vidim da je crni bolji. Ali da je beli izgubljen? (ni K8 nije prikazivao takvu analizu). Ma daj bre (moćna) RIBO?! Da ne preteruješ?
39. Qe1 Nc6 (-2,02/24) 40. a3 Rbd7 (-2,35/24) 41. Rd1 Na4! (-2,46/24)
prosto je neverovatno kako SF iz poteza u potez povećava svoju prednost!
42. Ba1 Na5!
43. Qd2?
(trebalo je igrati, kako god neverovatno izgleda, c5, nedovoljno za remi ali otpornije; zaista, ljudima ostaje samo da se dive kreacijama ovih softvera)
zapravo c5 ali uz međupotez Bc3 pre toga, mada beli ostaje sa dva pešaka manje
(Bc3 Nc7, c5 Nxc4, Qxc3 Nxc5)
(Bc3 Nc7, c5 Nxc4, Qxc3 Nxc5)
43. ... Nb3! (-3,06/27)
kako god izgledalo, po SF-u je partija već gotova!
44. Qc2 Nac5
Lepo, ali nisu li to samo akrobacije, bez pravog smisla? NE!!
45. Bc3 Rh6 46. Rb1 g4!!
(počelo je, počelo! ... sa stanovišta SF-a, gotovo je gotovo!)
Slika 11
Vratićemo se ovoj poziciji na kraju, da ne izgubimo nit partije.
47. Kh1? Qh4! (-5,13/27) 48. Rg1 Rg6 49. Be1 g3 50. Be1 Nd4 51. Qd1
Slika 12
Sjajno!
Nije li ovo dokaz da je možda lovac češće jači od skakača ali samo u završnicama a da je u središnjici upravo obratno?! Za par skakača protiv lovačkog para takođe. Stvar je samo u tome kako se igra. Beli lovci i teške figure su prikovani na prvom redu a od (usamljenog) skakača na d5 slaba vajda.
Sad je samo pitanje koji je kraj lepši.
1) 51. ... Nxf3 (?!)
nije optimalno sa stanovišta "računovođe" (SF-a) ali više nego dovoljno za lepu pobedu. Analiza je "brzopotezna" (sa 5-10 s po potezu):
52. Qxf3 Bg4!53. Qc3 Nxe4 54. Qd3 Bf5
i sad:
1.a) 55. Rb2 Nf2+ 56. Rxf2 Bxd3 57. Bxd3 gxf2 58. Bxf2 Qg5
i dobitak je lak, kraljica+top+2 pešaka za tri lake figure ... -7,56
1.b) 55. Qf3 Nf2+ 56. Bxf2 gxf2 57. Bd3 fxg1Q+ ! 58. Rxg1 Rg3
59. Qxg3 Qxg3 60. Bxf5 Rd8 (-8,75/28)
i sa kraljicom i dva pešaka protiv dve lake figure, crni lako dobija.
No, Stockfish 8 se ne zadovoljava ovakvim NEPECIZNIM varijantama!!
Posle pozicije na slici 12, on nastavlja sa (igrano u partiji):
51. ... Rdg7!! (još je i lepše i neizbežnije (za belog))
52. Rb2 Bxh3! 53. gxh3 g2+! (-7,68/28)
Od 52. poteza crnog već je (samo) analiza, skraćeno vreme po potezu, jer je partija već bila 0-1.
54. Bxg2 Qxh3+ ("žrtva kraljice", koja to zapravo i nije)
55. Bxh3 Rxg1+
56. Kh2 Rxe1 ! (skoro kao u doba romantizma)
57. Qxd4 (57. Qxe1 Nxf3+ 58. Kh1 Nxd1 i sledi mat u 39. poteza, ±par, jer je pre najave mata analizirano ubrzano) exd4 58. Nxf3 d3
izgleda da beli ima "samo" lovca za topa i pešaka, i da se može dugo braniti ali po SF-u (mat je najavljen nekoliko poteza kasnije) izgleda da je MAT U 33 poteza (treba proveriti SF mate finder-om, ali tu je negde).
Tu je kraj analize (kraj partije) a konačnih 0-1 je već bilo nekoliko poteza ranije.
Ostaje samo da se osvrnem na poziciju na dijagramu (slici) 11.
Umesto 47. Kh1? (kako je odigrao Komodo) trebalo je da se igra:
47. Nxf4 exf4 48. fxg4 Qg5 49. h4 Qxh4 50. gxh5 Bf7 51. Be1 Qg5
još uvek je tek -4,02 za razliku od -5,13 već u 47. potezu (posle Kh1 Qh4)
no, isto je izgubljeno. Može da sledi:
52. Rxb3!* Bxh5 53. Rh3 Bxe2 54. Rxh6 Bd3! 55. Qd2 Qxh6 56. Rxf4 Rh7
57. Rg4+ Kf8 58. Qxh6 Rxh6 59. Qf4+ Ke8 (-4,39/30)
i figuru više nije teško realizovati. Ipak, ovaj kraj je prozaičan (i ne tako brz), u partiji je došlo do lepšeg završetka.
*sjajan potez! Ali ipak nedovoljno.
******
Da se vratim na naslov (i postavljeno pitanje), da li je "end of the game" blizu?
Verovatno - DA.
Komercijalni softver (Komodo i Houdini) imaju još jednu šansu da se vrate u igru (sedlo), sa novim verzijama (za Houdini nije izvesno).
Komodo 11 bi morao da se nađe makar u (super) finalu i tesno izgubi (u TCEC-u, sezona 10) da bi zadržao bar neke šanse da ostane komercijalan (pa će se Mark i kompanija sigurno potruditi).
Ipak, kako su decembarske development (razvojne) verzije već osetno jače od SF8, a na rejting listama SF8 i SF9 dev prosto HARAJU (izuzeci su retki i sumnjivi, CCRL je držao K10.1 izjednačenim sa SF8 na 40/40 (40 poteza za 40 min.) a H5.01 sa SF8 u blic-u (40/4), ali uglavnom je SF8 odskočio (poprilično) u odnosu na njih, a SF9 dev. (recimo poslednji iz ove godine) je još 30-40 Elo jači (!!). SF9 bi mogao da bude (zaista) NEPOBEDIV (mislim da je i SF8 praktično takav, 8 poraza u super finalu bilo je iz pozicija koje su u startu bile na granici poraza, uostalom postigao je duplo više pobeda!) ako počne iz jednake pozicije (korišćenjem knjiga, makar prvih 8 ili 12 poteza).
SF10 (SFX) bi mogao da (zaista) označi kraj komercijalnom softveru za šah, a da osim nepobedivosti bude u stanju da dobije 99%(+) onog što se može dobiti (sada je to "tek" nekih 95+%), što bi u praktičnom smislu bilo ono što se naziva "savršenom igrom" (Elo od preko 3600, duge vremenske kontrole i jak hardver).
Više od toga bi moglo samo kada se jednog dana ostvari TB 32-men (teorijski reši šah), ali lično mislim da je to POGREŠAN PRISTUP.
Uz TB 8-men (realno moguće već sada), a naročito 9 ili 10, više neće ni biti potrebno. SF8 na 44-jezgarnom serveru već u više od 90% slučajeva povezuje otvaranje (npr. od 10-tog poteza) sa TB u završnici (TB 6-men, sa 6 figura), sa 8-10 uz obimne knjige otvaranja i poboljšanu igru (koja je već blizu savršenog u središnjici), raditi tolike kalkulacije i praviti TB za sve figure, je (prilično) besmislen posao.
SF (treba mu i optimizacija za mnogo jezgra, koja nije loša ali bi morala da bude bolja) bi na super-kompjuteru već sada (uz knjige, Brainfish) uz Lomonosov, bio na korak-dva do "savršenog šaha".
Perfekcionisti će morati da sačekaju još par godina, ali bi 2020. do 2025. mogli to i da dobiju (uz nešto finansiranja 2020. ovako, će verovatno biti tek 2025.).
P.S.
Najnovija ("božićna", 24-12-2016) CCRL (rejting) lista (liste) kaže (kažu):
40/40
1. SF 8 3397 2. K10.2 3364 (K10.1 3374) 3. Houdini 5.01 3349
40/4 (general book up to 12 moves)
1) Stockfish 8 3480 2) Houdini 5.01 3472 3) Komodo 10.3 3454
40/4 FRC (random openings with switched sides)
1. SF 8 3625 2. H 5.01 3609 3. K 10.2 3530
U cugu "tek" 8 ili 16 Elo više od H 5, ipak ne treba zaboraviti da je Houdiniju blic specijalnost!
33 Elo u odnosu na K10.2 i 48 u odnosu na H5 sa oko minut po potezu, je već izuzetno!!
Za više detalja: http://www.computerchess.org.uk/
(podaci preuzeti 30.12.2016. sa ovog sajta)
Na IPON listi (12/12/16) stvari stoje ovako:
(5 min/game + 3 sec/move (mean game length ~ 16 Minutes))**
1) Stockfish 8 3301 (3294) - samo TOP 16 engine-a;
2) Houdini 5.01 3286 (3282)
3) Komodo 10.2 3264 (3257)
Na njoj su Komodo 8 i Stockfish 5 potpuno izjednačeni sa 3138 Elo poena.
P.S.
Najnovija ("božićna", 24-12-2016) CCRL (rejting) lista (liste) kaže (kažu):
40/40
1. SF 8 3397 2. K10.2 3364 (K10.1 3374) 3. Houdini 5.01 3349
40/4 (general book up to 12 moves)
1) Stockfish 8 3480 2) Houdini 5.01 3472 3) Komodo 10.3 3454
40/4 FRC (random openings with switched sides)
1. SF 8 3625 2. H 5.01 3609 3. K 10.2 3530
U cugu "tek" 8 ili 16 Elo više od H 5, ipak ne treba zaboraviti da je Houdiniju blic specijalnost!
33 Elo u odnosu na K10.2 i 48 u odnosu na H5 sa oko minut po potezu, je već izuzetno!!
Za više detalja: http://www.computerchess.org.uk/
(podaci preuzeti 30.12.2016. sa ovog sajta)
Na IPON listi (12/12/16) stvari stoje ovako:
(5 min/game + 3 sec/move (mean game length ~ 16 Minutes))**
1) Stockfish 8 3301 (3294) - samo TOP 16 engine-a;
2) Houdini 5.01 3286 (3282)
3) Komodo 10.2 3264 (3257)
Na njoj su Komodo 8 i Stockfish 5 potpuno izjednačeni sa 3138 Elo poena.
(ovo da bi se uporedilo sa rezultatima mojih mečeva)
Houdini 1.5a je na ovoj listi na 3029 bodova! (jako se dobro "drži").
** Playing Conditions (uslovi igranja):
Ponder : ON
CPU : Phenom2 + Piledriver Operating system : Windows 7 Cores : 1 core each engine Hash : 256 MB Bases : 4 pieces Cache for Tbs : 64 MB
Preuzeto sa
http://www.inwoba.de/rules.html
(gde možete naći više detalja)
Нема коментара:
Постави коментар